Contact: +40 268 250703

Optimizarea fluxului intern de mărfuri

Performanța furnizării

Servicii

Situația inițială

Prima prioritate a achiziției este de a asigura securitatea aprovizionării și de a garanta capacitatea de producție și livrare. Provocările sunt cantități din ce în ce mai mici, un număr mare de variante sau promisiuni de livrare în aceeași zi, care trebuie îndeplinite. Întrebarea esențială este dacă colaboratorii pot livra în mod fiabil.

Piețele relevante oferă o gamă imensă, dar capacitatea de a livra nu este garantată întotdeauna în mod continuu. Un procent ridicat de livrări se desfășoară fără probleme, dar există încă riscul ca lucrurile să nu funcționeze în momentul crucial.

Lingemann poate schimba acest lucru! Ne măsurăm în funcție de satisfacția clienților și garantăm cea mai mare fiabilitate a livrării.

Analiză realizată de Lingemann

Asigurarea capacității noastre ridicate de livrare în cataloagele noastre de sortimente de produse începe cu asociația noastră de achiziție. Pe baza experienţei de mai multe decenii de cooperare strânsă cu logistica profesională a asociației noastre comerciale, E/D/E din Wuppertal, putem oferi clienților noștri un nivel ridicat de disponibilitate a produselor.

Cu o disponibilitate de livrare, care este de 98% în catalogul de unelte, de exemplu, putem reduce nu numai clienții noștri, ci și propriile stocuri la minim, fără a pune în pericol securitatea aprovizionării acestora. Aproximativ 150.000 de articole diferite sunt depozitate în depozitul ELC extrem de automatizat pentru grupuri de produse standard, cum ar fi protecția muncii, articole de birou sau unelte.

Transpunere

Serviciul de livrare este competența de bază a logisticii E/D/E. El a fost dezvoltat în ultimii 80 de ani și adaptat nevoilor pieței. Indiferent dacă este vorba despre o realimentare a propriului depozit sau o expediere urgentă direct către clienții noștri finali. Cu această soluție putem oferi un concept de livrare consacrat. Deoarece în Germania livrarea se face de obicei în 24 de ore și în întreaga Europă în 48 de ore.

Este de la sine înțeles că prelucrarea datelor, de la notificările de expediere la facturare, se realizează electronic. Datele exacte de livrare sunt importate în sistemul nostru de gestionare a mărfurilor și transmise consilierilor clienților noștri în vederea monitorizării comenzilor. Imediat o dată de livrare nu corespunde, vom fi informați și vom găsi o soluție.

Aceasta înseamnă, de asemenea, că informațiile privind comanda clienților noștri sunt transmise electronic, asigurându-se astfel că, de exemplu, numărul comenzii este tipărit pe procesul verbal de livrare. Datorită administrării digitale a tuturor comenzilor, clienții noștri pot primi informații despre starea întregii comenzi în orice moment până la livrare. Această documentație electronică completă permite un grad ridicat de trasabilitate.

Funcționare și optimizare continuă

Pentru achiziția grupului de produse birotică folosim partenerul nostru Soennecken, care conduce unul dintre cele mai moderne centre logistice din industria consumabilelor de birou din 2009. Datorită tehnologiei inovatoare, conceptelor de prelucrare, ambalării și livrării dezvoltate special, sistemelor inteligente de depozitare, echipamentelor de înaltă calitate și arhitecturii IT personalizate, acest centru de servicii îndeplinește cele mai înalte cerințe privind procesele logistice impecabile.

Succes măsurabil

În 2019, am reușit să derulăm 680.000 de poziții de comandă și 118.000 de comenzi cu o rată extrem de mică de reclamații. În acest fel, garantăm clienților noștri procese de comandă automatizate, ceea ce duce la o reducere a costurilor procesului. Și oferim promisiunea noastră de securitate ridicată a aprovizionării.

Studiu de caz (PDF)

Descărcați studiul de caz (document PDF)

PERSOANA DVS. DE CONTACT PENTRU SOLUȚII INDIVIDUALE

Andreia Strajeriu

telefon +40 268 250 703

Alte proiecte

Succesul tău este pasiunea noastră

De 75 de ani, pasiunea pentru noi a fost să ne ocupăm intens de compania dvs. și de provocările dvs. antreprenoriale, să identificăm potențialul de îmbunătățire cu dvs. și să dezvoltăm soluții practice adaptate companiei dvs.

în partea de sus